Chceme se zaměřit především na rozvoj mladších hráčů, říká Miloš Šeliga

Rozhovory
PO 15. 1. 2018
Starší dorost nedávno postoupil do play-off. "Našel jsem tu zdravé jádro, šikovné domácí hráče a mužstvo jsme vhodně doplnili," hodnotí letošní úspěch mladých Orlů trenér Miloš Šeliga. Právě s ním vám přinášíme rozhovor.

Minulý rok jste trénoval mládež v Popradu, letos jste se stal hlavním trenérem znojemského dorostu. Co vedlo Vaše kroky na jih Moravy?
Náhoda. Ve Fehérváru pracuje můj kamarád Rastislav Ondrejčík, ten se mi ozval, že Znojmo hledá trénera. Po pár rozhovorech s přáteli, kteří mi klub i soutěž doporučili, jsem s manželkou odjel do Znojma, kde jsme se sešli s Mirkem Vybíralem. Právě tahle schůzka mě přesvědčila. Hned jsme se shodli na tom, co chceme v klubu dělat. Jako prioritu nevidíme výsledky, především se chceme zaměřit na rozvoj mladých hráčů. Přiznám se, že s takovým klubem jsem se na Slovensku zatím nesetkal. Do Znojma jsem vzal i syna, který tu nastoupil na gymnázium.

Starší dorost po základní části

• 22 zápasů, z toho 14 výher a 8 porážek
  • 3. místo ve skupině B a jistá účast v play-off
  • nejproduktivnějším hráčem je Ondřej Svoboda (14 z., 10 + 15)
  • nejvyšší výhru v sezóně 16:1 zaznamenal nad Hokiklub Budapešť

Jak se Vám líbí ve Znojmě?
Město, klub i lidi jsem si tu zamiloval. Jeden známý mi povídal, kde je dobré víno, tam jsou dobří i lidé, měl pravdu. Nedivím se, že se tu mým přátelům Marku Uramovi, Janku Plchovi, Peťovi Pucherovi nebo Popradčanům Igorovi Ratajovi s Romanem Tomasem tak líbilo. Nyní chci i já navázat na jejich práci pro klub.

Nedávno jste se starším dorostem postoupili do play-off. Kádr se na začátku sezóny musel skládat znovu od základů. Panuje tedy jistě spokojenost?
Našel jsem tu zdravé jádro, šikovné domácí hráče a mužstvo jsme vhodně doplnili. Chlapci vytvořili výbornou partu. Podporují se v trénincích, táhnou jeden druhého. V klubu se s nimi snažíme hodně komunikovat. Jsou v období, kdy se rozhoduje, zda budou hokej hrát profesionálně nebo skončí. Všichni v klubu pracujeme jen pro ně. Právě oni se velmi zlepšili a je jen na nás, jak daleko to dotáhneme. Play-off je jen první krůček. My máme naše cíle jasné. Každý hráč je pro nás důležitý a věříme, že poctivou a tvrdou prací se posunou za svým cílem.

Ve Znojmě působíte jako hlavní trenér staršího dorostu, asistent trenéra juniorů i mladšího dorostu. Jak funguje spolupráce mezi nejstaršími kategoriemi orlí mládeže?
Spolupráce je fantastická. Všichni trenéři známe všechny kluky. Je super, že chlapci z dorostu dostávají prostor v juniorce. Hráči mladšího dorostu hrají za starší. Věříme, že pokud na sobě budou chlapci z juniorky ještě více pracovat, dostanou jednou prostor v A mužstvu a budou na tuto výzvu připraveni. Je to jen na nich a na nás trenérech je, abychom je na mnohem náročnější soutěž připravili.