Dozvuky play off

Aktuální zprávy
PO 17. 3. 2003
Z n o j m o - Závěrečný zápas sezóny 02-03 přinesl zaplněnému zimnímu stadionu ve Znojmě nádherný hokejový zážitek. Po závěrečné siréně děkovaly oba tábory příznivců svým oblíbencům za předvedený výkon a na straně Znojma se smutek mísil s oceněním kvalit soupeře, který byl tentokráte opravdu lepší. Jak vnímali závěrečný duel série samotní aktéři?

Na tvářích většiny hráčů bylo patrné zklamání. Příčiny porážky se pokoušel hledat znojemský kapitán Peter Pucher: „V zápase jsme se nechali vylučovat a ubránit soupeře nás stálo mnoho sil. Celý zápas se pro nás vyvinul špatně, chyběla nám hlavně přesnost v zakončení. Výsledek byl těsný a o to nás to víc mrzí.“ I celá náročná série se podle Petera Puchera rozhodla ve třetím duelu na znojemském ledě, celkově šestém v sérii. „Rozhodl právě asi ten dnešní zápas. Doma jsme nevyhráli, i když jsme si věřili, do té doby si každý svůj led hlídal. Chtěli jsme sérii dotáhnout ještě do Pardubic, bohužel to nevyšlo.“

Dvě branky vstřelil Pardubicím v sérii střední útočník Marek Vorel. V posledním zápase se však střelecky neprosadil. Přes zklamání však uznal, že Pardubice si postup zasloužily. „Nebyli jsme odevzdaní, bojovali jsme a porážka nás mrzí. Snažili jsme se dostat soupeře pod tlak, i já jsem měl dvě šance. Bohužel jsme je nedokázali proměnit. Asi to má být tak, jak to dopadlo.

Na začátku třetí třetiny trefil Marek Vorel z dorážky tyčku Svobodovy branky. V případě, že by se mu podařilo skórovat, stav by se srovnal a zápas by možná skončil úplně jinak. „Bylo by to zase otevřené, v tom momentě se lámal chleba. Holt člověk musí počítat i s tím, že jednou štěstí má a podruhé ne,“ dodal Marek Vorel.

Jedinému současnému znojemskému členu kádru národního týmu končí 30. dubna na jihu Moravy smlouva. V médiích proskočily zprávy, že je Vorlův přestup do finského Ilvesu Tampere, který bude trénovat český kouč Václav Sýkora, již hotovou věcí. Marek Vorel však všechny spekulace o tom, že sobotní zápas byl ve znojemském dresu poslední, odmítá: „Nyní jedu za bratrem do ciziny na návštěvu a teprve potom budu vědět víc. Na jedné straně mě zahraniční angažmá láká, ale ve Znojmě jsem byl spokojen. Proto zvažuji i alternativu zůstat." Prezident klubu Jaroslav Vlasák potvrdil, že nabídku na prodloužení smlouvy hráči předložil. "Máme zájem, aby Vorel zůstal v našem klubu a nyní bude záležet na samotném hráči, jak se rozhodne," řekl Vlasák pro ČTK.

Své první extraligové play off sehrál proti Pardubicím obránce Milan Toman. Spolu se svým kolegou v obranné dvojici Janem Snopkem patřil k nejlepším hráčům celé série a potvrdil tak výborné výkony z celé sezóny. Přesto žádný důvod k oslavám nenašel, z vyřazení je zklamaný. Podle něj byly zápasy hodně vyrovnané a chybělo jen málo: „Určitě nemáme co slavit. Myslím, že je to obrovská škoda. Spoustu zápasů jsme prohráli o gól, kromě druhého v Pardubicích, a mezi náma nebyl zas až takový rozdíl. Dnes úspěchu moc nescházelo, jen dát gól. Určitě je to zklamání.

Milan Toman viděl jako rozhodující zápas ten za stavu 2:2 v Pardubicích. Znojmo se podle něj také vlastně porazilo samo. „Každý říkal, vyhrát jednou, dvakrát, ale když už je dvakrát máte, a za stavu 2:2 se to rozhodovalo znovu… Nevím, jak to říct, ale nemyslím si, že by Pardubice hrály nějak extra. Je to opravdu škoda, už jenom vzhledem k tomu, jaké góly jsme teď v posledních zápasech dostali. Absolutně nás nepřehráli, spíš bych řekl, že to všechno byly vlastní góly.

Tomanův parťák ze dvojce Jan Snopek si v předchozích dvou letech ve čtvrtfinále vyzkoušel opačné pozice. Se Slavií vyřadil nejprve Znojmo, o rok později zase Pardubice. Se zápasy ve vyřazovací části má tedy již dostatek zkušeností. Ty se mu určitě hodily, zvláště v rozhodujících minutách: „Šli jsme do zápasů s jistou sebedůvěrou. Ne s tím, že nemáme co ztratit. Hráli jsme za Znojmo, hráli jsme za sebe a tam je vždycky co ztratit.“

Jan Snopek těžko definuje zlomový okamžik série. „Nedá se říct, kde se série zlomila. Opravdu jsem věřil, že dnes vyhrajeme, srovnáme na 3:3 a půjdeme dál. V play off je úplně jedno, jestli prohrajete 1:0 nebo 3:0, rozhoduje čtvrtý vyhraný zápas. A ten se nepodařil…“

Své premiérové play off odehrál i Milan Mikulík. Na rozdíl od svých spoluhráčů byl spokojen a plný dojmů.: „Hrál jsem ve čtvrté lajně, takže jsme měli hlavně takovou udržovací roli a myslím, že jsme nezklamali. Taky jsme něco sem tam ukázali, takže s tím panuje spokojenost.“ Přesto necítí mladý útočník ani trochu zklamání? „Zklamání taky trochu je, ale kdo by to řekl, že Pardubice takhle budeme trápit. Žádný zápas (kromě druhého) nebyl moc jednoznačný, bylo to furt o gól, měli jsme smůlu.“

Hodně zážitků přinesly také vzkazy do kabiny, kterými Orly jejich fanoušci povzbuzovali. Milan Mikulík přiznal, že se každý den na novou várku těšili. „Opravdu nám to pomáhalo. Máme je na nástěnce a rádi jsme si je četli. Všem fanouškům patří velký dík. „

Téměř přesně po dvou letech se v dresu s orlem na prsou objevil útočník Petr Kaňkovský. Současný hráč Jihlavy za Znojmo naposledy nastoupil v sedmém čtvrtfinále proti Slavii 23. března 2001. Za šanci, kterou dostal v posledním zápase série, byl vděčný: „Jsem rád, že jsem si mohl po dlouhé době zase ve Znojmě zahrát. Je jen škoda, že se nevyhrálo.“

Petr Kaňkovský měl za sebou prvoligové play off, kde se s Jihlavou dostal až do finále. Po vyřazení Dukly byl Znojmu k dispozici na střídavý start. Byl to velký skok, z play off I. ligy do play off extraligy? „Tyhlety play off jsou podobné,“ přiznává Petr Kaňkovský, “hraje se s velkým nasazením, jde o všechno, takže v tom zas takový rozdíl nevidím.“ Podle trenéra Skrbka měl Petr Kaňkovský podpořit útočnou sílu čtvrté formace. Bohužel, déle než v jednom zápase své umění ukázal nemohl.