Událost měsíce
PO 27. 3. 2017
Je skoro k neuvěření, že od postupu znojemského hokeje z druhé do první české hokejové ligy uplynulo už dvacet let. Právě 27. března 1997 porazilo Znojmo počtvrté Sokolov, slavilo tak svůj první velký postup a zároveň krok, který dostal Znojmo definitivně na mapu velkého hokeje.

SK Znojemští Orli, jak se tehdy znojemský klub jmenoval, na cestě z druhé do první ligy postupně v play-off vyřadil Děčín, po něm Mladou Boleslav, a v rozhodující baráži o postup se utkal se Sokolovem v sérii hrané na čtyři vítězná utkání.

Po vítězstvích 3:2 na nájezdy a 1:0 na ledě soupeře se série přesunula do Znojma, kde se odehrály poslední dva duely. Ten třetí po jednoznačné první třetině opanovali Orli poměrem 5:1 a na řadu přišlo potenciálně rozhodující čtvrté utkání. Díky spolupráci s projektem Orli history (Web, Facebook) z něj dáváme k dispozici dobový referát (v neupravené podobě bez korekcí).

SK Znojemští Orli – HC Baník CHZ Sokolov 4:1 (1:1, 1:0, 2:0), 27.3.1997

17. Kastner (Zetka), 38. Kastner, 52. Brázda, 55. Jankových.
Sestava Znojma –
B: Novotný
O: Brázda, Zetka, Petlák, Kališ, Vybulka, Brdíčko, Beránek
Ú: Hradecký, Kastner, Altrichter, Malý, Freibauer, Jankových, Adámek, Bartoška.
Vyloučení - 8:11, využití - 2:0, v oslabení - 0:1
7000 diváků
konečný stav série – 4:0

Poslední krok bývá vždy nejtěžší. Mnoho znojemských fanoušků si vzalo 27.3.1997 volno, aby se na vyprodaný stadion vůbec dostalo. Šampaňské bylo vychlazeno a v 18:00 odstartovalo čtvrté utkání baráže.
Tentokrát to byl Sokolov kdo v úvodu tvořil hru a začal aktivněji. A když Marek Novotný sokolovským ukázal, že na krásu to nepůjde, začali to hosté opět řezat.
Po pěstním souboji Kališe a hostujícího hráče začali úřadovat domácí Orli.
Po pravém křídle se do pásma protáhl Drábek, ale brankáře nepřekonal.
Po něm se do pásma rozjel Bartoška. Gólman jeho střelu jen vyrazil a smolař série Jankových neprostřelil chumel hráčů před brankou Sokolova.
A tak hosté trestali. To když Novotný zlikvidoval samostatný únik hostů, ale na následnou dorážku byl již krátký.
Znojemští, jakoby si uvědomili že ještě nemají vyhráno, zabrali a za 3 minuty bylo srovnáno.
V přesilovce se prosadil Milan Kastner, který do prázdné branky dorážel Zetkovu vyraženou střelu.
Ve druhé třetině mohla Znojmo do vedení poslat Malého formace, ztroskotala ovšem na brankáři Sokolova.
V 38. minutě hráli Orli přesilovku. Altrichter zpoza branky přihrál Kastnerovi a ten se tváři v tvář sokolovskému brankáři nemýlil. 2:1.
Tři neuvěřitelné zákroky v následném oslabení předvedl Marek Novotný a držel tak znojemský postupový sen v reálných obrysech.
Třetí třetinu otevřela znojemská mexická vlna a ta se z ochozů přesunula i na led.
Vítězslav Jankových nejdřív zahodil svoji pátou gólovou akci zápasu, ale jeho chvíle měla ještě přijít.
Na 3:1 zvýšil Brázda a nikdo nepochyboval, že se to povede právě dnes.
V 55. minutě přišla velká chvíle pro Vítězslava Jankových. Předvedl krásné sólo přes celé hřiště a blafákem do bekhendu odčinil své předchozí promarněné šance.
Už je to tady, znělo znojemským zimním stadionem.

10,9,8,7,6,5,4,3,2,1… A SK Znojemští Orli jsou prvoligový.

Zapomenuty jsou nešťastné prohry ze základní části. Zapomenuty budou chyby rozhodčích. Zapomenuta budiž druhá liga. Na zimním stadionu propukli oslavy, které tato stavba dosud nepamatovala. Po 64 letech organizovaného hokeje v městě nad Dyjí se zde bude hrát druhá nejvyšší hokejová soutěž, 1. národní hokejová liga.
Oslavy trvaly dny a týdny. Euforie nebrala konce a ve Znojmě se snad nenašel nikdo, kdo by nevěděl kdo jsou Znojemští Orli.

Dobové záběry ze sezóny i samotného playoff

Výsledky Znojma v play-off a baráži 1996/97

1. kolo

SK Znojemští Orli – TJ Slovan Děčín 4:0 (2:0, 2:0, 0:0), 11. března 1997
18. Malý (Drábek) 19. Drábek (Freibauer), 23. Altrichter (Kastner), 29. Hradecký (Altrichter).

SK Znojemští Orli – BK Mladá Boleslav 2:0 (1:0, 0:0, 1:0), 16. března 1997
13. Altrichter (Vybulka), 59. Freibauer (Malý).

Baráž o 1. ligu

HC Baník CHZ Sokolov – SK Znojemští Orli 2:3sn (1:1, 0:0, 1:1, 0:0), 22. března 1997

SK Znojemští Orli – HC Baník CHZ Sokolov 5:1 (4:0, 1:0, 0:1), 26. března 1997
2. Adámek (Jankových), 7. Kališ (Kastner), 15. Hradecký (Kastner), 19. Kastner (Drábek, Zetka), 30. Hradecký (Zetka)
B: Novotný
O: Brázda, Zetka, Petlák, Kališ, Brdíčko, Vybulka, Beránek
Ú: Hradecký, Kastner, Altrichter, Drábek, Malý, Freibauer, Jankových, Adámek, Bartoška, Šebela, Píša, Zálešák.
6500 diváků
stav série – 3:0

SK Znojemští Orli – HC Baník CHZ Sokolov 4:1 (1:1, 1:0, 2:0), 27. března 1997
B: Novotný
7000 diváků

V druhém barážovém klání vyřadila z první ligy Karvinou Třebíč, když stejně jako Znojmo vyhrála 4:0 na zápasy.