Pohled do statistik – návštěvnost v základní části

Statistická smršť
NE 2. 5. 2010
<em>Znojmo</em> - Po loňském konci znojemského hokeje v české nejvyšší soutěži se spousta očí zvědavě upínala na údaje o návštěvnosti z letošní sezóny s očekáváním, jak velký bude mít změna soutěže dopad na návštěvnost v Hostan aréně. Po prvním ročníku je jasné, že úbytek diváků oproti extralize sice přišel, přesto v kontextu celé soutěže patří Znojmo k nejlépe navštěvovaným hracím městům a zápasovou atmosférou se Hostan aréně může rovnat jen minimum stadionů.

Návštěvy domácích utkání

Pět duelů v uplynulé sezóně přilákalo na tribuny Hostan arény přes dva tisíce diváků. Dvakrát se o to postaral tradiční regionální soupeř z Jihlavy, bohužel pro domácí příznivce obě střetnutí na jihu Moravy vyhrál. V dalších třech utkáních už Znojmo své početné fanoušky potěšilo vítězstvím. Stalo se tak v úvodním dni sezóny v průběhu Znojemského historického vinobraní, kdy Orli jasně porazili Šumperk, mezi vánočními svátky proti Havířovu a také v říjnu proti největšímu rivalovi z Třebíče.

⇒  Fanoušci Orlů

Horácká Slavia bohužel kvůli nepříliš šťastnému systému první hokejové ligy zavítala do Znojma jen jednou, a to v pondělí, pro hokejového fanouška nejméně příhodný den, jenž se podepsal především na účasti hostujících příznivců, kterých přijelo velmi málo. Pro srovnání prosincovou odvetu v Třebíči hranou v sobotu navštívilo speciálním vlakem téměř tisíc znojemských příznivců, kteří výrazně přispěli k jedné z nejvyšších návštěv letošního ročníku první ligy – 3740 diváků.

Nejvyšší návštěvy v Hostan aréně
1. Třebíč          4:0       po 26.10.      2 343 diváků
2. Jihlava         1:6       so 16.1.       2 103 diváků
3. Jihlava         1:2n      st 2.12.       2 096 diváků
4. Havířov         4:2       st 30.12.      2 017 diváků
5. Šumperk         5:1       so 12.9.       2 002 diváků

Každý fanoušek samozřejmě chce při návštěvě utkání svého oblíbeného týmu vidět vítězství. Poměrně unikátním faktorem, který Znojmo provází už několikátý rok, je věrnost diváků, kteří sice na úspěchy či neúspěchy Orlů reagují, návštěvnost však v porovnání s ostatními stadiony nekolísá tak výrazně.

Přesto vůbec nejnižší návštěvy s sebou přineslo předvánoční období, v němž se Znojmu nedařilo. Inkasovalo tvrdý debakl v Třebíči, na domácím ledě podlehlo například Kadani, a tak na dva těsně následující duely proti Havlíčkovu Brodu a Hradci Králové zavítalo po sérii proher jen něco přes tisícovku věrných příznivců. Ti ale byli odměněni atraktivními zápasy s množstvím branek a vítězstvími Znojma. Méně fanoušků se dostavilo také v úvodu sezóny, kdy teplý podzim a pěkné počasí úspěšně konkurovalo sobotním zápasům.

Nejnižší návštěvy v Hostan aréně
1. Havlíčkův Brod     5:3       st 16.12.      1 157 diváků
2. Hradec Králové     6:4       po 14.12.      1 283 diváků
3. Kadaň              3:4       st 9.12.       1 433 diváků
4. Beroun             5:0       so 26.9.       1 470 diváků
5. Havířov            4:5n      so 19.9.       1 475 diváků

Ligová návštěvnost

V soutěži s velmi netradičním hracím systémem, jakým první liga v uplynulém ročníku byla, se těžko objektivně porovnávají údaje o návštěvnosti. Kluby z Vysočiny – Jihlavu, Třebíč a Havlíčkův Brod – v tomto pořadí posouvají vzhůru vzájemná derby, kterých bylo k vidění velký počet. Přesto je jasné, že právě Jihlava a Třebíč patří k místům, kde se na hokej rovněž chodí ve větším počtu.

Nejvyšší průměrné domácí návštěvy v 1. lize 2009/2010
1.  Ústí nad Labem        2391 diváků
2.  Třebíč                1861 diváků
3.  Jihlava               1691 diváků
4.  Znojmo                1678 diváků
5.  Chomutov              1602 diváků

Při pohledu na opačnou stranu tabulky návštěvnosti můžeme najít především menší města, jejichž hokejové kluby fungují jako farmy silnějších regionálních soupeřů. Specifická situace panuje v Kadani, která úzce spolupracuje s Chomutovem, tedy týmem ze stejné soutěže. Berounští Medvědi navázali pevné spojení se Spartou, Benátky s Libercem, Chrudim do konce letošní sezóny využívala hráče pardubického Eatonu.

Nejnižší průměrné domácí návštěvy v 1. lize 2009/2010
12. Chrudim                675 diváků
13. Havířov                663 diváků
14. Benátky nad Jizerou    546 diváků
15. Beroun                 451 diváků
16. Kadaň                  324 diváků
⇒  Část znojemského kotle na utkání v Jihlavě

Zajímavým ukazatelem může být i atraktivita týmu na soupeřových stadionech. V tomto ohledu se tradičně nejvíce chodí na nejsilnější týmy nebo celky s historickou reputací. Také proto toto pořadí ovládla Jihlava těsné následovaná Ústím nad Labem a Chomutovem, na opačném konci tabulky najdeme nováčky Tábor, Šumperk, poslední Havířov nebo Kadaň. Znojmu v tomto ukazateli patří šestá pozice.

Pokud bychom se rozhodli hledat divácky nejatraktivnější utkání, dle očekávání se na samotné čelo návštěvnosti derou místní derby velkých rivalů - Ústí s Chomutovem a Třebíče s Jihlavou nebo Znojmem. Vůbec nejvyšší návštěvou v základní části se může pochlubit Ústí nad Labem, kde na začátku ledna dorazilo na souboj s Chomutovem 4460 diváků.

Nejvyšší návštěvy v 1. lize 2009/2010
1.      9.1.     Ústí nad Labem - Chomutov 6:5     4460 diváků